Stomatolog specjalista Specjalistyczne dziedziny stomatologii obejmujące zakres działania Koła Naukowego Caries.

Stomatologia dziecięca

Choroby o podłożu autoimmunologicznym są często utrudnieniem procesu leczenia w Poradni Ortodoncji. Leczenie odczynów na tle alergicznym, czyli na tle wzmożonej, nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej, to przede wszystkim usunięcie czynnika wywołującego tę reakcję. Oczywiście podawanie leków przeciwzapalnych, antyseptycznych czy odkażająych miejscowo ma również swoją rolę. Natomiast kluczową jest eliminacja alergenu.

Stomatologia dziecięca boryka się z wieloma chorobami o podłożu autoimmunologicznym. Ta dziedzina stomatologii wydaje się dosyć szczególna. Mimo swoich odrębności od innych dziedzin, także pedodoncja łączy się ścisle z innymi specjalizacjami lekarskimi. Mowa tu o procesach onkologicznych, immunologicznych, urazach, czy endokrynologii.

Problemy kliniczne w stomatologii dziecięcej

Dentysta dziecięcy spotyka się z problemem nadmiernej reakcji immunologicznej u dzieci dosyć często. Szczególnie groźną jednostką chorobową mającą wiele aspektów stomatologicznych jest Zespół Stevensa-Johnsona. Choroba ta jest ciężką postacią rumienia wysiękowego wielopostaciowego. Podłoże tej jednostki chorobowej to właśnie konflikt immunologiczny. Ciężkie powikłania choroby, jej nagorsze konsekwencje wynikają z olbrzymiej, nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego, nieadekwatnej do czynnika wywołującego (często są nim leki, środki chemiczne).

Problemy ze znieczuleniem pacjenta w gabinecie stomatologa dziecięcego.

Innym często spotykanym problemem w gabinecie dentysty jest znieczulenie dziecka. Nie jest tajemnicą, że leczenie małych pacjentów potrafi być bardzo trudne w sytuacji nadmiernej reakcji lękowej na zabieg. Konieczność znieczulenia dziecka stwarza czasem kolejne problemy. Jak dobrać odpowiednie znieczulenie. Dotychczas bardzo dobre opinie zarówno w prasie medycznej, jak też podczas obserwacji naszych kolegów stomatologów, ma gaz rozweselający (podtlenek azotu). Bezpieczne, praktycznie nieinwazyjne znieczulenie dziecka na czas zabiegu jest doskonałym rozwiązaniem.

Immunologia kliniczna w odsieczy stomatologii dziecięcej. Istotna rola alergenów środowiskowych na zdrowie dziecka i stan zdrowia jamy ustnej.